Dostali jste se do tíživé životní situace? Víte, že vaše příjmy v příštích měsících klesnou a vyhlížíte problémy se splácením svých závazků? Pro vás máme několik tipů, jak se problémům vyhnout a nedostat se zbytečně do potíží.

Nacházíme se v nelehké situaci. Banky nabízejí individuální řešení pro klienty. Primární iniciativa je však na vás. Banka nesleduje vaše zůstatky. Chce v určitý datum vaší splátku dle smluvních podmínek. Proto neotálejte a začněte to s bankou řešit aktivně.

  1. Odklad splátek je dnes velké téma. Některé banky ještě nemají konkrétní pravidla, jiné odklad splátek umožňují. Dávejte si ale pozor. Odklad splátek v každé bance znamená něco jiného a přistup je dost různý. Může to být odklad celé splátky, může to být odklad pouze jistiny. Může se stát, že vám banka umožní odklad, ale po odloženém období vám banka navýší následující splátky o ty neplacené. To by mohlo být dost rizikové, protože dnes se těžko odhaduje, jak dlouho bude krizová situace trvat. Buďte tedy obezřetní. S bankou komunikujte otevřeně, ale velmi pečlivě si rozmyslete, zda pro vás varianta odložených splátek bude vhodná.
  2. Pokud máte pouze jednu půjčku. Teď je ten ideální moment se na ní podívat. Zkontrolovat výši úroků a popřípadě půjčku refinancovat. Zde platí, že můžete upravit splatnost a splátku, aby vám vyhovovala. Může nastat situace, že si nastavíte splatnost na nejdelší možnou a v celkovém výsledku bude přeplatek dost vysoký. Ano, ale na druhou stranu, teď ulevíte vašemu rozpočtu a splátky zvládnete. Nebudete se muset bát záznamu v registru. Po tom až přejde krize, můžete opět oslovit banku, zkrátit splatnost a minimalizovat přeplatek. Stále je to lepší varianta, než se dostat do problémů.
  3. Pokud máte půjček více. Doporučili bychom konsolidovat vše do jedné a nastavit, aby odpovídala vašemu ideálu viz. odstavec výše.. To by mohlo rodinnému rozpočtu velice ulevit.

Závěrem chceme zmínit doporučující opatření. S bankou komunikujte online. Na pobočky nechoďte  pokud to není nezbytně nutné. Pokud musíte, tak povinně s rouškou. Vybírejte si hotovost z bezkontaktních bankomatů. Pin zadávejte v rukavicích, nebo si po té pečlivě umyjte ruce. Snažte se platit bezhotovostně, jak jen to jde, bezkontaktní kartou nebo telefonem.