Toužíte po novém vozidle? Možností jak si ho opatřit je několik. Hotovost nebo úvěr? Jelikož jsme na stránce zabývající se úvěry, tak vám dnes ukážeme rozdíl mezi leasingem a úvěrem na vozidlo.

Obě tyto varianty mají jedno společné a to, že si vozidlo pořizujete takzvaně na splátky. Oproti kupní ceně se Vám tato varianta prodraží o výši úroků spojených s financováním.

Základním rozdílem je ve vlastnictví vozidla.

V případě leasingu vozidlo není vaše a v podstatě jím ručíte za splácení úvěru. Pokud byste se dostali do potíží se splácením, leasingová společnost má nárok na vrácení vozidla a tím se vystavujete dalšímu riziku, že budete chodit pěšky.

Jak už jsme zmínili, vlastníkem je leasingová společnost. To by mohlo být komplikací při prodeji vozidla. Pokud se rozhodnete auto prodat, tak musíte informovat společnost o tomto záměru, nechat si vyčíslit zůstatek k doplacení a po prodeji uhradit dlužnou částku. Bohužel je tento proces poměrně zdlouhavý a chce to hodně trpělivosti i z pohledu kupujícího.

Obecně je známé, že leasingové společnosti nabízí levnější pojištění. Mohou si totiž dovolit vyšší slevu, protože u pojistitele mají velký objem pojištěných vozidel. Jistě je to výhoda, ale pokud zohledníme v čase, že vozidlu v prvních letech rapidně klesá cena, tak se tato výhoda postupem času vytrácí. Vy, ale havarijně pojištěné vozidlo musíte mít po celou dobu trvání závazku, aby cena vozidla byla pokryta i z pohledu autonehody vaší vinou.

Tyto všechny povinnosti se pak odráží v úrokové sazbě. Na leasingu bude pravděpodobně úrok nižší a to z důvodu výše popsaných skutečností. Je tedy třeba si velmi dobře zvážit zda vám o trochu nižší splátka stojí za všechny popsané podmínky.

Financování spotřebitelským úvěrem od banky.

Tato varianta je jednoduše řečeno svobodnější. Před koupí vozidla si vyřešíte financování a pro auto jdete z pohledu prodávajícího s hotovostí. Tudíž jste vlastníkem vozidla. O pojištění si rozhodujete sami. Jak vozidlo pojistíte či nepojistíte je jen na vás. Postupem času si pojištění můžete upravit podle vlastních potřeb a ne podle potřeb, které vám někdo diktuje.

Pokud se rozhodnete vozidlo prodat, můžete tak učinit téměř okamžitě. Zůstatek dlužné částky vás bude zajímat pouze v případě pokud budete chtít svůj úvěr u banky doplatit.

Flexibilita je zde výhodou a to i v případě, že se rozhodnete sjednaný úvěr refinancovat a snížit si úrokovou sazbu. Stejně tak se s úvěrem dá pracovat v čase a to tím, že si můžete zkrátit či prodloužit splatnost.

Co si tedy mám vybrat?

Každá možnost má své zastánce. Leasing budou prosazovat hlavně podnikatelé, kteří si mohou náklady spojené s financováním vozidla zahrnout do daňového přiznání. Naopak běžný spotřebitel se většinou nechce vázat dalším subjektům a bude preferovat financování vlastní cestou.

Splácej míň je součástí příběhu vašeho vozidla.

Ve Splácej míň se dlouhodobě snažíme kultivovat financování ve společnosti. Pomůžeme Vám s výběrem vhodného úvěru a v rámci rozšířeného servisu jsme schopni poskytnout i pojištění vozidla.

Přejeme vám při výběru a způsobu financování šťastnou ruku.